Historia pewnego zespolu. AC/DC

AC/DC to australijski zespół założony w 1973 roku w Sydney przez braci Angusa i Malcolma Youngów. Grupa uznawana za jednego z pionierów muzyki hardrockowej i heavymetalowej, choć sami członkowie grupy zawsze klasyfikowali swoją muzykę jako „rock & roll”.
Inspiracją dla nazwy formacji stał się tył maszyny do szycia siostry braci Youngów – Margaret, na którym zauważono akronim „AC / DC” oznaczający „alternating current / direct current” (urządzenie zdolne do pracy z oboma typami prądów). Uznano, że świetnie oddaje surową energię zespołu i postanowiono nie szukać nowej.
W 1973 roku zagrali swój pierwszy koncert w Sydney, a następnie podpisali kontakt z Albert Production. W tym czasie Angus Young przyjął charakterystyczny dla siebie image sceniczny – szkolny mundurek, który zaproponowała mu siostra muzyka.

Druga połowa lat 70. to konsekwentne pasmo sukcesów – w 1976 roku zespół podpisał międzynarodowy kontrakt z Atlantic Records. Równocześnie dużo koncertowali, głównie jako support przed Aerosmith, Blue Öyster Cult czy Kiss.

Przed wydaniem swojego pierwszego albumu High Voltage w 1975 roku, AC/DC parokrotnie zmieniało skład zespołu. Skład grupy stał się bardziej ustabilizowany od 1977 roku po przyjęciu do zespołu basisty Cliffa Williamsa, który zastąpił Marka Evansa.

W 1979 roku zespół nagrał jeden ze swoich najpopularniejszych albumów Highway to Hell, który jest także ostatnim nagranym z wokalistą i współautorem utworów Bonem Scottem, zmarłym 19 lutego 1980, po nocy spędzonej na intensywnym piciu alkoholu.

Grupa stanęła przed groźbą rozwiązania działalności. Udało się ją zażegnać poprzez zaangażowanie nowego wokalisty – Briana Johnsona. W tym samym roku zespół nagrał swój najlepiej sprzedający się album – „Back in Black”. Kolejna dekada, mimo przejściowych problemów, zapowiadała się więc znakomicie.

W 1988 roku trafili do australijskiej Galerii Sław.

W 1989 roku ukazał się „Blow Up Your Video”, pierwszy od dawna nagrany z oryginalnymi producentami zespołu, który krytykowany z jednej strony – przyniósł z drugiej – tak potrzebny grupie sukces komercyjny. Rozpoczęło się tournee, podczas którego Malcolm Young przyznał się wreszcie do alkoholizmu i trafił na leczenie, a jego miejsce tymczasowo zajął jego bratanek, Stevie.

W 2003 roku formacja zagrała koncert na lotnisku w Toronto (między innymi z Rolling Stones i Rush), na rzecz miasta po epidemii wirusa SARS. W tym samym roku zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame. W 2004 roku Aleja Korporacyjna w Melbourne zmieniła nazwę na „AC/DC Lane”, gdzie litery połączono w całość, a piorun umieszczono w tle. W 2007 roku zespół uplasował się na piątym miejscu w USA pod względem sprzedaży płyt za The Beatles, Led Zeppelin, The Eagles i Pink Floyd.

20 października 2008 roku wydano nowy album „Black Ice”, którego promowano singlem „Rock n’ Roll Train”.

EMKA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *