Historia pewnego zespolu. ABBA

ABBA to szwedzki zespół, który szczyt popularności osiągnął w latach 70. i na przełomie lat 70. i 80. Zespół powstał w 1972 roku i tworzyli go Björn Ulvaeus, Benny Andersson, Agnetha Fältskog i Anni-Frid (Frida) Lyngstad, stanowiący dwa małżeństwa. Nazwa ABBA to akronim pierwszych liter imion członków grupy.
Ich pierwszym wielkim przebojem była piosenka “Waterloo” (1974). Kolejne hity ABBy to m.in. “S.O.S.”, “Mamma Mia”, “Knowing Me, Knowing You”, “Take A Chance On Me”, “Chiquitita”, “Thank You For The Music”, “The Winner Takes It All”, “One Of Us” i “Dancing Queen”, który jako jedyny singiel dotarł do 1. miejsca listy Billboardu. Grupa sprzedała ponad 370 milionów płyt na całym świecie, od Skandynawii, przez Wielką Brytanię, Australię, po Amerykę Północną. ABBA uważana jest za jeden z najważniejszych składów muzycznych XX wieku.
Przełomem dla działającej od początku lat 70. ABBY był występ na Eurowizji w 1974 roku. Zwyciężając wesołym wykonaniem utworu “Waterloo” grupa rozpoczęła trasę koncertową po całym świecie. Krążek “Arrival”, wydany dwa lata po eurowizyjnym sukcesie, przyniósł zespołowi status pionierów Ery Disco.

ABBA wystąpiła tylko raz w Polsce – podczas koncertu, który odbył się w 1976 roku w studiu warszawskiej Telewizji Polskiej.

Zespół rozpadł się w 1982 roku, po rozwodach obu par. W 2008 roku członkowie grupy spotkali się podczas premiery filmu “Mamma Mia”, którego ścieżka dźwiękowa oparta była o ich największe przeboje. Było to pierwsze publiczne spotkanie zespołu od ponad 25 lat.

W 2010 roku ABBA otrzymała nominację do Rock And Roll Hall of Fame.

ABBA “Waterloo” (1974) – Konkurs Eurowizji

 

EMKA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *